Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Binlerce kişi depremden kurtarılan şehri terk ediyor

  • Listed: 10 Ekim 2017 20:40

Description

Yardım görevlileri, bozulan başkent Port-au-Prince’ten kaçmak için yaklaşık 200 bin kişinin otobüs ve feribot alanlarına bindiklerini ve hatta yürüyerek yol aldıklarını söyledi.
Kalanlar için, yabancı mühendisler, 400.000 kişiyi barındıracak olan çadır şehirleri için şehrin saçaklarında araziyi tesviye etmeye başladılar.
Hedef, suyun olmadığı ve kanalizasyon için yer bulmayan yüzlerce yerleşim yerinde hastalığın yayılmasını durdurmaktır. Evsiz aileler tarps, çadır, karton ve hurdayı güneşten sığınak olarak inşa ettiler, ancak yaz yağış mevsimine girdikten sonra işe yaramayacaklar.
Cumhurbaşkanı Rene Preval’ın genel sekreteri Fritz Longchamp, yeni kampların “en azından yeterli olanaklara sahip olacakları yerler olacak” dedi.
Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Enstitüsü sözcüsü Jean-Philippe Chauzy, Port-au-Prince’in geniş çaplı kalıntıları ile nüfusu yaklaşık 472.000 olan 500’ten fazla geçici yerleşim merkezi sermayenin etrafına dağılmış durumda.
Longchamp, otobüslerin deprem mültecilerini planlanan kampların ilkine ayın sonuna kadar taşımaya başlamasını beklediğini söyledi ancak yardım ajansları, bu takvim konusunda temkinli davrandılar.
IOM’un misyon şefi Vincent Houver, “Bu yerleşimler bir gecede inşa edilemez, uzmanlar tarafından tasarlanması gereken standartlar vardır. Çadırların toplanması, tedarik edilmesi ve sağlanması ile su ve sanitasyon vardır” dedi. Haiti.
Bu arada kurtarma ekipleri, büyüklüğü 7.0’lik depremin son kalıntılarını bulma ümidini terk etmeye başladı. Perşembe, molozdan başarılı bir şekilde kurtulamadığını gören 12 Ocak depreminin ilk günüydü.
Dış yardım verenler, verenler, su ve can kurtaranların tıbbi bakım borularını genişletmek için dikkatlerini çekti.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.