Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

BM Haiti için birlik daha oy kullandı

  • Listed: 10 Ekim 2017 16:15

Description

Dünya gövdesi, askeri eskortlar insani trajedinin kurbanlarına şiddet kullanmadan cesaretle ihtiyaç duyulan yiyecek ve su sağladığını bildirdi.
Genel Sekreter Ban Ki-moon, Güvenlik Konseyine, geçen hafta meydana gelen deprem sonrasında artan talepleri ele almak üzere BM’nin 7,000 askeri barış gücü ve 2,100 uluslararası polise sahip olan mevcut Haiti kuvvetini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.
Güvenlik konseyi, mevcut güç tavanını kaldırmalı ve ABD’nin ABD büyükelçisi Alejandro Wolff, bir karar tasarısının Salı günü oybirliği ile onaylanmasını beklediğini söyledi.
BM barışı koruma şefi Alain Le Roy, insani konvoylara eşlik etme yönünde “muazzam sayıda” talep nedeniyle fazladan askerlerin gerekli olduğunu söyledi.
BM Dünya Gıda Programı’nın tek başına 200’ün üzerinde dağıtım noktasına ulaşması gereken 60 bin ton gıda götürdüğünü söyleyerek, “Uzadık” dedi.
Le Roy, BM’nin konvoyların kullandığı güzergahları güvence altına almak için ekstra birliğe ihtiyaç duyduğunu ve güvenlik durumunun daha da kötüleşmesi ihtimaline karşı “yedek kuvvet” için de ihtiyaç duyduklarını söyledi.
Komşu Dominik Cumhuriyeti zaten 800 kişilik bir tabur teklif etti ve bu tabur daha sonra bu hafta Port-au-Prince’ten hırpalanmış ülke dışındaki tek kara köprüsü olan Dominik sınırına giden yolu güvence altına alacak.
Bay Le Roy, yiyecek ve suyun dağıtıldığı noktalardaki çoğunlukla beceriksiz kalabalıklardan bahsetti ve ekstra BM polis memurlarının Haiti polisine “sınırlı sayılarda” sokaklara dönmesine yardımcı olacağını söyledi.
Polisin talebinin bir parçası olarak Bay Le Roy, Haiti polisi Port-au’daki ana cezaevinden kaçan 4 bin mahkumun bir kısmını tutukladığında BM de adli tıp uzmanlarını ve gözaltı merkezlerini kurmak için yaklaşık 100 ek cezaevi polis memurunu arayacaklarını söyledi. – Titreme sırasında çöktüğü zaman.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.