Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Endişeli hasta: Milyonlarca insan sağlığına zarar verebilir

  • Listed: 10 Ekim 2017 21:00

Description

Yetişkinlerin yüzde 20’sinin bir gıda alerjisi veya gıda intoleransı geçirdiğini düşünüyor. Fakat kanıtlar, yüzde ikiden daha az etkilediğini gösteriyor.
Bunun anlamı, milyonlarca insan uygun sağlık tavsiyesi olmaksızın bazı gıdaları gereksiz yere kesebileceği ve bu da sağlık sorunlarına yol açabileceği anlamına geliyor.
Yanlış öz tanı, aslında farklı ve potansiyel olarak daha ağır hastalıkları maskeleyebilir ve bu da daha sonra fark edilmeden kalacaktır.
Portsmouth Üniversitesi’nden gelen ve Un Danışma Bürosu tarafından verilen rapor, İngilizlerin nüfusunun yarısından fazlasının buğday alerjisinin yaygın bir hastalık olduğuna inandığını tespit etti.
Raporda, geçen yıl buğday, hem kadınlar hem erkekler için kendini bildirdiği en yaygın gıda alerjisi oldu.
Yalnız yaşayanlar ve 35-44 yaşları arasındaki kişiler, buğday alerjisi, fıstık, yumurta ve süt gibi diğer gıda maddelerine karşı alerjiden daha az olsa bile böyle bir alerji veya hoşgörüsüzlüğü bildirme olasılığı yüksekti. Üniversitenin Sağlık Bilimleri Okulu’ndan Dr. Heather Mackenzie, “Gıda alerjisi veya hoşgörüsüzlüğünün olduğunu bildiren insan sayısı ile gıda alerjisi / hoşgörüsüzlüğünün tıbbi bir teşhis ile teyit edilebileceği sayıları arasında açık bir uyuşmazlık var.

    “İngiltere’de yetişkinlerin sadece yüzde 1.4 ila 1.8’inin herhangi bir gıdaya alerjisi olduğunu ve buğday alerjilerinin daha az yaygın olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla pek çok insan beslenme alımını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek buğdaydan kaçınmaktan çekiniyor “.
Üniversitenin kıdemli bir diyetisyen olan Dr. Carina Venter, “Endişemiz insanlara alerjileri kendi kendine teşhis ediyoruz ve bu da çok güvenilmez ve tanı konulmamış ve tedavi edilmemiş kalacak farklı bir hastalığı bile maskeleyebilir.” Dedi.
Buğday bazlı ürünler, İngiltere nüfusunun yüzde 76,4’ü günde bir kez ekmek yiyerek diyetimizin önemli bir bölümünü oluşturuyor.
Buğday alerjisi, İmmunoglobulin E (IgE) adı verilen bir antikor içeren bir reaksiyondur. Kovanlar, kaşıntı, gastrointestinal problemler ve hırıltılı solunum bozuklukları gibi belirtiler, genellikle iki saat içinde ortaya çıkar.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.