Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Enflasyon oranının% 3 olması bekleniyor

  • Listed: 9 Ekim 2017 00:20

Description

Ekonomistler Ocak ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonunun 14 aylık en yüksek seviyesine yükseldiğini ve bunun da fiyatların geçici bir yükselişe maruz kalmasının% 17.5 KDV oranına dönüşmesinden ve daha yüksek petrol maliyetlerinin etkili olmasından kaynaklandığını tahmin ediyorlar.
Bay King, Alistair Darling’e enflasyonun neden Ocak ayında hedefin üzerinde% 1 yükseldiğini açıklamak zorunda kalacağını belirtti ve enflasyon Aralık ayında rekor seviyeye ulaştı.
Merkez bankası patronu, TÜFE’nin% 2 hedefinin% 1 üstünde veya altında olması halinde Şansölye’ye yazmalıdır.
Geçen hafta en son yapılan enflasyon raporunda Banka, tüketici fiyatlarının% 2 hedefin altına düşmeden önce% 3.5’e kadar yükselebileceği konusunda uyarıda bulundu. Ancak Investec Securities’deki ekonomistler, geçen ayın yoğun kar ve buzulundaki mevsimsel gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle KDV ve petrol baskılarının artmasıyla Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) ‘nin resmi rakamlarının% 4.2 artış gösterebileceğini düşünüyorlar.
Enflasyonun TÜFE tedbiri Kasım ayında% 1.9 olan aralık ayında% 2.9’a yükseldi – beklenenden daha büyük bir artış, daha önceki bir faiz oranının yükseliş spekülasyonuna neden oldu. Bununla birlikte, son Bank tahminleri, umutların “olağandışı belirsiz” kalmasına rağmen, borçlanma maliyetinin bir süre yükselmesinin muhtemel olmadığını gösterdi.
Enflasyon,% 0,5’lik tarihi düşük oranlı istikrarlı oranlarda ve 200 milyar sterlinlik kantitatif indirgeme programının yürürlükte kalmasıyla birlikte, durgunluğun yarattığı ekonomik durgunluk nedeniyle Banka’nın hedefinin -% 1,8 civarında – düşmesi öngörülüyor.
IHS Global Insight baş ekonomisti Howard Archer, enflasyonun muhtemelen ikinci çeyrekten itibaren hızla gerileyeceğini söyledi.
O, Ocak ayı enflasyon rakamlarını etkileyecek olan bir defalık faktörlerin, perakendecilerin tüketici güveninden endişe duydukları 2009 yılına kıyasla bu yıl yüksek sokakta Noel sonrası indirimin düşük seviyelerini içerdiğini belirtti.
“TÜFE, 2009’un başlarında petrol fiyatlarının dibe vurduğu ve yılların sonuna kadar% 2’nin altına düşebileceğini, baz etkilerinin daha elverişli hale geleceğini” söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.