Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Evinizin değerinin 50 yıldan fazla artması

  • Listed: 10 Ekim 2017 18:35

Description

1959’da tipik bir üç yatak odalı yarı maliyet sadece bugünkü parayla 43.713 £ eşdeğeri olan 2.507 £ ‘dur. Aynı ev şimdi sana 162.085 sterlin geri vereceğim.
Geçtiğimiz yarım yüzyıllık ortalama konut fiyatları, İngiltere’nin en büyük mortgage kredisi sağlayıcısı Halifax, yıllık yüzde 2,7’ye eşit ve yüzde iki ortalama gerçek kazanç artış oranını aşarak yüzde 273 oranında arttı.
Buna rağmen, İngiltere’deki sahip sayısı 1961’de yüzde 43 iken 2008’de yüzde 68’e yükseldi.
Halifax ekonomisti Martin Ellis şunları söyledi: “Uzun vadede, konut iyi bir getiri elde etti.
“Ancak emlak sektörü, son yarım yüzyılda hisse senetlerinden daha kârlı bir yatırım yaptıklarını kanıtlarken, insanları ev sahipliğini yalnızca bir yatırım aracı olarak görmeye teşvik etmek istemem.
“Her şeyden önce mülkünüz yaşanacak bir yer”.

    Halifax raporunda, yıllardır emlak fiyatlarında büyük bir artış görülürken, tırmanışın ne kadar tutarsız olduğunu da gösteriyor.
Fiyatlardaki her patlama için kısa bir süre sonra her üç yılda bir düşüş ile ya da 50’den 15’inde önemli bir düşüş oldu.
2000’lerde reel fiyatlarda (enflasyonun hesaba katılmasıyla birlikte) en fazla artış yüzde 62, 1980’lerde ise yüzde 61 oranında artış oldu.
Fakat 1990’lar en kötü on yıldı ve fiyatlar yüzde 22 düştü.
Bay Ellis, düşük ücret artışıyla yüksek konut fiyatlarındaki yükseliş arasındaki farkın kısmen 1959’dan bu yana kültürel değişikliklerle açıklanabileceğini söyledi.

    Daha fazla kadın kariyerine girdikçe, bir gelirden iki haneli hane halkına geçiş gerçekleşti.
Ancak bu, tek kişilik hane halklarında “anlamlı” bir yükselişle, yani 1971’de İngiltere’de beşten az, geçen yılda bir üçünde bir oranında yükselişle dengeleniyor.
Ellis, konut fiyatlarındaki artış ile kazancın artması arasındaki boşluk artmaya devam ederse, ilk kez alıcıların kuşakları üzerinde baskı olacağını belirtti.
Ve şunları söyledi: “Arz ve talebi dengede bulamazsak fiyatların bu oranlara oranla daha fazla baskıya yol açacağım” dedi.
Halifax raporunda İngiltere’de geçen yıl inşa edilen evlerin sayısının 50 yıl önce yapılan 281.570’ten yüzde 44 daha az olduğu ortaya çıktı. Bu arzın olmaması da fiyatları yükseltti.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.