Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Havayolu şirketi bomba plotterinin yaşam süresi

  • Listed: 11 Ekim 2017 19:10

Description

Londra’nın doğusundaki Walthamstow kentindeki Adam Khatib, Çarşamba günü Abdullah Ahmed Ali ile birlikte plan yapmak suretiyle cinayete komplo kurmak üzere 11 jüriden çoğunluk tarafından suçlu bulundu.
Woolwich Mahkemesindeki Hatib’i hapse atarak, Yargıç Bay Calvert-Smith, ona “Sen olgunlaşmamış, dikkat çekici ve soğuk kalpli, suçunun ağırlığı aşırı” dedi.
Bir jüri, transatlantik uçaklara intihar saldırıları düzenleyerek onu cinayetle ilgili komplo suçundan bulduktan sonra Ali, Eylül ayında en az 40 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı. Diğer üç adam, Esad Sarwar, Tanvir Hussain ve Ömer İslam da Eylül ayında kilit rol oynamaktan dolayı Eylül ayında mahkum edildi.
Mahkûm, Sayın Adalet Calvert-Smith, önceki dört komplocuyu hapse atan Bay Justice Henriques’in sözlerini yineledi. Dedi ki: “Yedi uçakta yolcuları ve mürettebatı öldürme planı, bu yargı içerisinde şimdiye kadar kanıtlanmış en meşhur ve kötülük komplosuydu.” “Polisin ve güvenlik servislerinin müdahalesi olmadan bu planın başarılı olabileceği ihtimalleri var” dedi.
Öldürme övgüyle söz alan Ömer İslam ile karşılaştırıldığında, “çok önce çok işe alındınız” dedi. Katib, 2005 yılının sonunda Ali ile birlikte Pakistan’da beş ay geçirdiklerini belirterek, “Bu yolculuğun sebebini, teğmen olarak almamın tek sebebi oldu” dedi.
Eş-sanık Nabeel Hussain, 25 yaşındaki Chingford, doğu Londra, sekiz yıl hapsedildi. Hussain, 2006 yılının Temmuz ayında Ali ile iki defa toplantının yapılması, terörle mücadele için bir istek, cep telefonları ve £ 25.000’lik bir kredi başvurusu olmak üzere terör eylemlerinin hazırlanmasına ilişkin davranışlarda bulunmaktan suçlu bulundu.
Üçüncü eş-sanık olan Muhammed Shamin Uddin, Londra’nın kuzeyinde Stoke Newington, 39 yaşında, bir kişinin terör eylemi gerçekleştiren veya hazırlayan bir kişiye ait bir CD, yani bir CD’si olan bir sayısı nedeniyle hapse atıldı. Ayrıca, ateşli silah sahibi olmaktan suçlu bulunarak ard arda çalışmak üzere beş yıl daha dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme, cezasının çoğunu 2006 yılından beri askıya aldı ve iki ay içinde serbest bırakılmaya uygun görüldü.
Uddin, 19 Temmuz 2006’da Ali ile görüşerek ve hidrojen peroksitin kullanımı ve satın alınması için araştırmalar yapmak ya da araştırmalara izin vermek suretiyle terör eylemlerinin hazırlanmasına ilişkin davranışlarda bulunmaktan suçlu bulunmadığını tespit etti. Ayrıca, bir terörizm hareketinin hazırlanması veya kışkırtılması ile bağlantılı bir amaçla kullanılabilecek bir CD’ye sahip olmaktan da suçlu bulunmadığını belirtti.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.