Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İran muhalefet lideri hedefleniyor

  • Listed: 10 Ekim 2017 03:05

Description

Sahamnews, olayların Perşembe günü geç saatlerde gerçekleştiğini, eski cumhurbaşkanı adayı Mehdi Karroubi’nin Tahran’ın yaklaşık 90 mil batısında, Qazvin’de bir bina çıkarken olduğunu söyledi.
Rapor, Karroubi’nin geçtiğimiz günlerde kaldığı binanın dışında yaklaşık 500 kişinin gösteri yapıyor olduğunu da ekledi. Site göstericileri silahlı olarak nitelendirdi ve polisin onları dağıtamamış olduğunu söyledi.
Karroubi, Haziran ayında yapılan tartışmalı seçimlerde reformcının, sahtekarlık nedeniyle Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı kazandığını söyledi. Ahmedinecad’ın yeniden seçilmesinden sonra huzursuzluk başladı. Güvenlik güçleri ile muhalefet destekçileri arasındaki çatışmalar geçen ay geç devam ettiler ve en az sekiz kişi öldü.
Ancak Karroubi’ye karşı düzenlenen ateş, önde gelen bir muhalefet figürüne yapılan nadir bir silahlı saldırıyı temsil ediyor. 1999’da reform yanlısı politikacı Saeed Haceryan yüzüne vuruldu ve felç oldu. Saldırı, ülkeyi sallayan siyasi kargaşanın muhtemelen hükümetin kontrolü dışına taştığının bir işaretidir.
Karroubi’nin arabasına daha önce, muhalefet protestolarına sert bir baskı uygulandıktan birkaç gün sonra, Aralık ayı sonlarında bir tüfek kullanan bir mob tarafından saldırı düzenlendi.
Geçen ayki kan dökümü, tartışmalı Haziran seçimlerinden sonraki ayaklanmalardaki en kötü olaydı. O zamandan bu yana muhalefet liderlerine yönelik ölüm tehditleri arttı. Protestocular Aralık ayının sonlarında düzenlenen hükümet yanlısı bir gösteri sırasında Karroubi ve muhalefetteki muhalefet lideri Mir Hossein Musavi’yi infaz etmeye çağırdı.
Cuma günü, kıdemli rahip Kazem Sedighi, yetkililer yapmazsa, halkın muhalefet figürlerine karşı kendi ellerine geçmesi için yeşil ışık yaktı.
Başkamda Cuma namazında “yasal aparat olaylarını zamanında yapmazsa insanların sabrını kaybedeceğinden endişe ediyorum” dedi.
Sedighi ayrıca, 27 Aralık günü Ashoura’nın Şiit kutsal gününde yakalanan 500 protestocunun bazılarının sarhoş olduğunu iddia etti.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.