Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İşçi Partisi sınırları ‘açık’ bıraktığından göç, beş kat artar

  • Listed: 9 Ekim 2017 15:05

Description

Toplam 203.865 yeni gelen İngiltere pasaportu 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 58 artışla teslim edildi.
1997’de İşçi Partisi iktidara geldiğinden bu rakam beş kat arttı.
İngiltere’de yerleşim hakkı verilen yabancılar sayısı yaklaşık üçte bir oranında 190.000’e yükseldi. Vatandaş olmasa da süresiz kalabilirler.
Geçen yıl 2.46 milyon işsiz olmasına rağmen, on binlerce göçmen, İngiltere’ye iş teklifi almak için gelme hakkına sahipti.
Dün gece, eleştirmenler rakamların – genel seçimler öncesinde göçle ilgili son resmi güncellemenin – Çalışma’nın ülkenin sınırlarını geniş bir şekilde açık bıraktığını doğruladı.
Nüfus düşünce kuruluşu Migrationwatch’ın başkanı Sir Andrew Green, “Göçte herhangi bir azalma belirtisi yok.

    “Ana siyasi partilerin atılması gereken adımları atmadığı sürece 2030’a kadar hâlâ 70 milyonluk bir nüfusa yöneliyoruz.”
Dün Ulusal İstatistik Bürosu’ndan İngiltere’ye net göçle ilgili son üç aylık güncelleme, durgunluğun istihdam yaratmasına rağmen bu akının sürdüğünü gösterdi.
İşlerle bağlantılı yerleşim yerleri bağışları – yabancıların İngiltere’de kalma hakkı vermesine karşın tam vatandaşlık haklarının yetersizliği – 2007’de 37.000’den 2008’de 60.000’den ve geçen yıl 81.000’den fazla yükseldi.
Öğrenci vizesine gelen sayılar da geçen yıla oranla yüzde 30 oranında arttı.

    2009 yılının son üç ayında, 61.715 öğrenci vizesi verildi, 2008’de aynı dönemde yüzde 92 oranında şaşırtıcı bir artış oldu.
Tories, rakamların İngiltere’nin sınırları üzerinde bir çaba sarf etmekten Emin’in tam bir başarısızlığın iddiası olduğunu söyledi.
Gölge Göçmenlik Bakanı Damian Green şunları söyledi: “Bunlar seçim öncesindeki son göçmenlik rakamları ve göçün bu Hükümetin ömrü boyunca kontrolden çıkmış olduğu açık. İki milyondan fazla işsizle bir durgunluk yaşansa bile, verilen çalışma vizesi sayısı artmaktadır.
“İngiliz işçilerinin İngiliz işleri için çok fazla.”

    Rakamlar, Bilgi Edinme Hakkı Yasası uyarınca yayınlanan bir Whitehall politika belgesinin günler sonra geldiğini gösteriyor İşçi bakanları, kitle iletimini teşvik etmek için bilinçli olarak popüler olmamaları uyarısında bulunmakla birlikte karara bağlandı.
Hükümet yetkilileri tarafından 2000 yılında yazıldı ancak sadece bu hafta yayınlanan belge, açık kapı göçmenlik politikasının “ırkçı” karşıtlarına da işaret ediyor.
Dünkü rakamlar, 518.000 göçmenin geçen yılın Haziran ayına kadar geçen 12 ayda İngiltere’ye geldiğini gösterdi; buna karşın, bir önceki yılın aynı döneminde 531.000, doğu Avrupa’dan daha az insan geldi. Geçtiğimiz yıl Haziran ayına kadar 12 ayda ülkeden ayrılan 371.000 kişi toplam net göç sayısını 147.000’e ulaştı.

    2004 yılında AB’ye üye olan sekiz eski Sovyet ülkesinin akışı, Letonya ve Litvanya’dan gelenlerin kat kat artmasına rağmen 2007’den beri yarı yarıya geriledi.
İngiltere’de yarım milyondan fazla kişi olmasına rağmen işe kaydolan Polonyalıların sayısı geçen yılın sonuna göre dörtte bir oranında azaldı.
İngiltere’de ikamet eden en büyük tek deniz aşırı etnik grup Hindistan’dan 660.000, Polonya’dan 503.000, Pakistan’dan 433.000, İrlanda’dan 408.000, İrlanda’dan 295.000 izliyor. Karma Taşıma Komisyonu Tüm Partisi Grubunun eşbaşkanlığını yürüten eski Çalışma Bakanı Nicholas Soames ve eski Çalışma bakanı Frank Field, rakamların göçün “sorun” olduğunu gösterdiğini söyledi.

    Ortak bir bildirgede şunları eklediler: “Hükümetin puan tabanlı sistemi aksine iddialara rağmen çok da etkili olmadı.
“Hâlâ 20 yılda 70 milyonluk bir nüfus için gidiyoruz, yaklaşık 10 milyonluk bu artışın yüzde 70’i göçten kaynaklanacak.”
Lib Dem’in içişleri sözcüsü Chris Huhne şunları ekledi: “Kamu güveninin ve göç sistemine olan güvensizlik onlarca yıldır yanlış yönetilmekle paramparça oldu. Çıkış kontrolleri derhal yeniden başlatılmalıdır. ”
Ancak Göçmenlik Bakanı Phil Woolas şunları söyledi: “2009 yılının son üç ayında iltica başvuruları 1990’lı yılların başından beri en düşük seviyedeydi.

    “Net göç düştü ve yeni İngiltere Sınır Ajansı giderek daha başarılı oldu.” İnanılmaz bir şekilde, “Sınırımız hiç bu kadar güçlü olmamıştı.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.