Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İskoçların ‘intihar bombacısı canavarını istemek’ temyiz hakimleri kararı aldı

  • Listed: 11 Ekim 2017 06:55

Description

Temyiz mahkemesi hakimleri dün, 2007 yılında terör suçlamalarıyla suçlanan Mohammed Atif Siddique’nin adaletin asılması olduğunu söyledi.
Adalet Sekreteri tarafından “merhametli gerekçeler” üzerine Lockerbie bombacısı evine gönderme kararı üzerine küresel bir moral bozukluğundan sadece ay sonra geldi.
Savcılık tarafından “yalın bir intihar bombacısı” olarak ilan edilen Siddique, 2000 Terör Yasası uyarınca iki suçlamadan ve 2006’da Terörizm Yasası uyarınca barışın ihlalinden suçlu bulundu.
Terörle bağlantılı oldukları için “makul şüphen” oluşturan yazılara sahip olmakla ilgili en ciddi suçlama. Jüri Siddique’nin biriktirdiğini ve terörist propaganda yaptıklarını ve internette silahlar ve patlayıcılar hakkında bilgi verdiğini tespit etti. Söz konusu iddia üzerine mahkumiyet altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

    Ancak dün jüri üyeleri, Siddique’nin Alva, Clackmannanshire’daki mahkûmiyetini durdurmak için “fikirli” olduklarını söyledi. Temyiz Mahkemesinin kararını veren Lord Osborne, yargıç tarafından jüriye verilen bazı yönergelerin “yanlış yöneltme” olduğunu ve “adaletin yanlış yapılması” olduğunu söyledi.
Duruşmaya Siddique’nin babası, aynı zamanda Muhammed Siddique ve annesi Parveen Siddique de katıldı. Oğulları, 9 Şubat Salı gününe kadar gözaltında tutulacakken, Crown yeni bir kovuşturma başlatıp edinmeyeceğini söyleyecek. Avukatı Avukat Aamer Anwar, olası yargılamanın ışığında başka bir açıklama yapılmayacağını söyledi.

    Dükkanın oğlu birkaç ay boyunca güvenlik hizmetleri tarafından gizlice gözetim altında tutuluyordu. Bu aylar, Nisan 2006’da Glasgow Havaalanı’nda Pakistan’a uçmak için bekledikleri sırada tutuklanmıştı. Siddique, terörist amaçlar için kullanılabilecek silah kullanımı, gerilla taktikleri ve bomba imalatı gibi CD’ler ve videolar gibi öğeleri bulundurmaktan ve toplatmaktan suçlu bulundu.
Ayrıca, terörist yayınlarla, silahların nasıl kullanılacağını ve bomba yapımını gösteren, terörist yayınları bir web sitesinde bağlantılar yoluyla dağıtan web siteleri kurmaktan suçlu bulundu. Glasgow Metropolitan Koleji’nde, bir intihar bombacısı ve Glasgow’u patlatmakla tehdit ederek barışın ihlali ve intihar bombacısı ve küpe görüntülerinin gösterildiği üçüncü bir suç da kanıtlandı.

    Savunma bakanlığı görevlisi Donald Findlay, geçen Temmuz’da yapılan duruşmada, sözde yargılanan malzemenin “salt propaganda” olduğunu ve Siddique’nin bir terör eylemi yapmak üzere olduğunu söylemediğini söyledi. Ailesi her zaman bir terörist olmadığını ve yasal sistem tarafından günah keçisi yapıldığını ısrarla vurgulamıştır. Siddique daima, internetten materyal indirirken yalnızca merakla motive olduğunu iddia etti.
Temyiz sırasında Bay Findlay, Terörizm Yasalarını “aşırı” olarak nitelendirdi ve Vekil Derek Ogg QC’yi savunuculuğun savunucusu olarak “tartışmalı” olduğunu itiraf etti.
Dün, bir Crown Office sözcüsü şunları söyledi: “Temyiz mahkemesinin kararını not ediyoruz ve yargılamayı düşünüyoruz.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.