Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Militan saldırıda öldürülen köylüler

  • Listed: 9 Ekim 2017 16:55

Description

Aşırı Demokratik Abu-Sayyaf grubunun üyesi olduğuna inanan ve diğer silahlı grupların desteğiyle kurulan silahşörler, ada Basilan bölgesindeki Tubigan köyündeki milis karakoluna saldırdı. Bir hükümet silahlı milisi yanı sıra 10 sivili öldürdü.
Basilan taşralı polis şefi Antonio Mendoza, kaçırılmadan önce birkaç evin ateşe verildiğini söyledi. Diğer köylülerden 10 kişi yaralandığını söyledi.
Saldırıda, yakın tarihte bir Ebu Sayyaf komutanının öldürülmesi ve iki önemli üyesinin tutuklanması sonrasında geldi. Hükümet kuvvetlerine misilleme saldırıları için uyanık olduğu söylendi.
2001 yılından bu yana militanların düzinelerce köylü ele geçirdiği ve daha sonra basilan’ın Lamitan kasabasında dokuz çiftçiyi boydートdiği ve ölümüne bir başkası vurduğu sivillere yönelik en büyük saldırıydı.
Bay Mendoza, saldırının güvenlik güçlerinin yakınlardaki Sumisip ilçesinde iki Çin vatandaşını kurtardıktan bir gün sonra yaptığı saldırının gerçekleştiğini söyledi. İki adam Kasım ayında Maluso’daki kontrplak fabrikasından şüpheli militanlar tarafından kaçırıldı. Onlarla birlikte ele geçirilen bir Filipinli işçi kaçıranlar tarafından kovuldu.
Askeri Batı Mindanao Komutanlığı sözcüsü Teğmen Steffani Cacho, orduya köyü takviye gönderdiğini ancak ek kayıpların başka bir rapor edilmediğini söyledi.
Basilan Adası, Manila’nın yaklaşık 550 mil güneyinde, güney liman şehri Zamboanga’ya yakındır. Ebu Sayyaf’ın aktif olduğu birkaç adadan biridir.
Geçtiğimiz yıl, üç Kızıl Haç çalışanı kaçırılması da dahil olmak üzere cinayet ve kaçırma talep edilen Ebu Seyyaf komutanı Albader Parad, Basilan’ın güneyindeki Jolo Adası kampında düzenlenen baskında geçen hafta öldürüldü.
Ağırlıklı olarak Hıristiyan ulusta İslami bir halifelik yaratmak için savaşan Ebû Sayyâf, hala yaklaşık 400 savaşçıya sahip. ABD’de terör örgütleri listesinde.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.